Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows 10

Witajcie.

Jako, że dzis byla oficjalna premiera windows 10 chcialbym rozpocząć dyskusje nad najnowszym windowsem. Sam mam kilka pytań co do osób, które już teraz podjęły decyzje o aktualizacje do najnowszej wersji. 10-tke testowałem na windows insider lecz znalazlem wiele obaw zwiazanych z nich, dlatego sam zastanawiam się nad nim czy aby teraz czy może później. Najbardziej nie podoba mi sie polityka microsoftu wobec użytkowników gdzie wiele rzeczy i korzyści została im po prostu odebrana. Zapraszam do dyskusji i oceny najnowszego windowsa w tym temacie.

p.s
Szukałem odpowiedniego działu do tego typu dyskusji lecz obecnie tutaj takiego nie ma, dlatego temat stworzylem wlasnie tutaj. 

Na win10 też jest limit fps do 93/95 jak na win 8.1?

Ile trwa przygotowanie do instalacji?

@Look_at_me Testuje ten system od kilku godzin i nie zauważyłem jeszcze, żeby brakowało jakiś wartych uwagi rzeczy. System wygląda na prawdę ładnie. Fajną funkcją jest możliwość stworzenia kilku pulpitów. Nie zapomnę oczywiście o Microsoft Edge, szybka, fajna przeglądarka. Myślę, że warto wykonać tą aktualizację. Pulpit został zupełnie odnowiony. Wszystko wygląda inaczej w porównaniu do paska zadań w windowsie 8 czy 7. Tutaj kilka zdjęć: http://imgur.com/a/rnZcb

@Nikya Dostałem aktualizację i z kopiowaniem plików, instalowaniem sterowników oraz konfiguracja zajęło to około półtorej godziny.

Póki co dopiero zainstalowałem.
uaktualnieniem, ponieważ nie mogłem znaleźć pendrive. Kiedy indziej zrobie na czysto. Na razie to plus defragmentacja.

Nic się nie usunęło, wszystko działa płynnie :)

1. Jak szybko wlacza sie system? Windows 7 włączał się powoli porównując do windowsa 8 gdzie ten inaczej sobie radził z uruchomionymi programami. Czy w windows 10 dalej jest ta sama funkcja co w 8, ze system nie zamyka programow tylko zapisuje do pamieci podrecznie gdzie podczas kolejnego startu pliki sie usuwa lub laduje?

2. Czy możesz zatrzymać niechciane aktualizacje?
Jeszcze na windows insiderze był ten problem, oczywiście microsoft zareagował lecz wydał tak naprawdę zewnętrzny program działający na zasadzie ankiety o programach. Jeśli jest akutalizacja, która działa niepoprawnie to ty możesz ją chwilowo wyłączyć, a samo zgłoszenie idzie do microsoftu gdzie oni sprawdzają ją pod względem technicznym - jeśli nie mają zastrzeżeń ponownie dają ją w obieg. Minusem tego jest to, że jeśli aktualizacja jest poprawna to i tak z biegiem czasu ją zainstalujesz, kolejnym minusem jest to, że ty musisz sam o to zadbać i ściągać ten program. Natomiast o minusach przymusowych aktualizacji nie musze pisac, bo mysle ze kazdy wie z czym to sie wiaze.
Tak sprawa aktualizacji wyglądała jeszcze do przedwczoraj gdy uruchamialem 10-tke na windows insidzerze, czy teraz sie cos z tym zmienilo, czy dalej windows instaluje i sciaga to co chce i kiedy chce?

3. Jak wygląda sprawa zgodnosci podczas uruchamiania aplikacji?
Mam na myśli  czy dalej podczas włączania aplikacji jestem w stanie zmienić sobie zgodność na jakiś inny system, tak jak to bywało w 7 i 8? (Wybacz za to pytanie lecz sam zapomnialem to sprawdzic na insiderze).

4. Najwazniejsze pytanie jakie mnie drazni.
Windows 10 jest ostatnim windowsem jaki microsoft wypusci (tak mowili przynajmniej na targach). Teraz maja byc aktualizacje znane np z OS X czy z linuxa czyli aktualizacja typu: Windows 10.1. Tutaj pojawia sie pytanie, czy bedzie mozna takiej aktualizacji nie instalowac tylko siedziec na starszej wersji systemu?

p.s
Słyszałem również o różnych problemach typu: nie można wyłączyć windows defendera, aplikacja Muzyka nie odczytuje bardzo wielu plików muzycznych. Rónież wiem, że niektórzy jeszcze nie mają najnowszego DX 12, ponieważ żadne sterowniki na to jeszcze nie wyszły tzn. ponoć ładnie jest napisane, że jest lecz po przeglądnięciu w dxdiag sprawa wygląda inaczej. 

1. Dziś włączył się w ciągu 4 sekund, w windowsie 8 trwało to dłużej.

2.​ Nie dostałem jeszcze aktualizacji, więc ci nie jestem w stanie powiedzieć.

3.​ Można spokojnie ustawić zgodność.

4.​ Wydaję mi się, że można ominąć aktualizacje do 10.1 jeżeli taki powstanie, tak jak było z windowsem 8.

ps. Wind​ows defender mam wyłączony, więc raczej można. Aplikacji muzyka nie używam, tylko windows media player. DxDiag również twierdzi, że mam wersję 12. ;)

Poczytałem bardzo wiele o windows 10 i cóż teraz mogę powiedzieć. Na ta chwile przechodzenie na 10 nie jest dobrym rozwiązaniem:

- problematyczny interface (polaczenie styli win 7 i 8 w różnych otwieranych oknach (chodzi tutaj o sam styl, czasami jest w stylu 7 a czasami w 8), panel sterowania oraz panel ustawien mimo, ze zawieraja prawie to samo, poukrywane funkcje typu rozdzielczosc ekranu, "pokaz pulpit" itp, 

- problemy z niektorymi antywirusami czyt. kaspersky w sprawie windows defendera i zapory windows,

- samoczynne aktualizacje sterownikow, ktore mozna jedynie odepchnac na kolejny czas lecz i tak zostana zainstalowane,

- konflikty aktualizacji sterownikow tzn. nie wiem jak teraz lecz na wersji testowej byl problem, gdy wyszedl najnowszy sterownik od amd do karty graficznej, amd jako program prosilo o aktualizacje natomiast sam windows 10 nie wykrywal najnowszego sterownika przez co nie dalo sie zainstalowac

- sterowniki (np. karty graficznej) zawsze beda instalowane do tych najnowszych bez mozliwosci powrotu na starsze jego wersje (zauwazalnie ten problem pojawi sie wowczas gdy wyjdzie jakas nowa 'ciekawa' gra tzn. gdy wyszedl wiedzmin 3 zaraz pojawily sie aktualizacje do kart graficznych i z wlasnego punktu wiem, ze te najnowsze sterowniki poprawily dzialanie w tej grze lecz pogorszyły w moim przypadku dzialanie battlefield4 - mniejsza ilosc fps.)

- aktualizacje na kolejne wersji windowsa nie da sie pominac jedynie przesunac w czasie lecz i tak windows zostanie zaaktualizowany,

- nowy system pobierania aktualizacji poprzez protokół bittorent tzn. sciagasz plik, a po sciagnieciu (lub w trakcie sciagania - tego nie wiem) wgrywasz go na serwer - to wszystko odbywa sie automatycznie nie wspominajac tutaj o obciazeniach lacza, ktore beda temu towarzyszyc 

Co moge powiedziec. Wyzej podane rzeczy sa dla mnie istotne i dlatego je tutaj wymienilem. Na ta chwile sam windows 10 jest bardzo fajnym systemem lecz robi z uzytkownika glupka zabierajac mu niektore mozliwosci znane ze starszych jego wersji. Byc moze polityka microsoftu sie zmieni albo zostanie wydany osobny program ktory w pelni pozwoli na dezaktywacje niektorych rzeczy w tym samoczynnych aktualizacji. Jezeli ma ktos internet z transferem to na ta chwile, dopoki nie ma bardziej szczegolowych informacji nie polecam przechodzenia na windows 10.

p.s
Osoby ktore chca przejsc na 10 niech pamietaja o zainstalowaniu tylko jako aktualizacji a nie 'czystego' systemu np. z plytki DVD, pliku ISO itp. Podczas instalacji czystego win 10 (mimo, ze masz oryginalna wersje 8 lub 7) przypisany do ciebie kod OTA nie zapisuje sie i instalator nie rozpoznaje ciebie jako wlasciciela tego windowsa. Jezeli taki blad popelniles niestety musisz powrocic do starego windowsa gdzie miales licencje i zaaktualizowac swoj system do 10. 

Większość z tego co napisałeś, nie jest prawdą - a przynajmniej ja się z nimi nie spotkałem. - problematyczny interface (polaczenie styli win 7 i 8 w różnych otwieranych oknach, panel sterowania oraz panel ustawien mimo, ze zawieraja prawie to samo, poukrywane funkcje typu rozdzielczosc ekranu, "pokaz pulpit" itp,
- Panel sterowania i panel ułatwień to chyba nie jest problem, czyż nie? A takie opcje nie są ukryte. - problemy z niektorymi antywirusami czyt. kaspersky w sprawie windows defendera i zapory windows,
- Windows defender można wyłączyć. - samoczynne aktualizacje sterownikow, ktore mozna jedynie odepchnac na kolejny czas lecz i tak zostana zainstalowane,
- konflikty aktualizacji sterownikow tzn. nie wiem jak teraz lecz na wersji testowej byl problem, gdy wyszedl najnowszy sterownik od amd do karty graficznej, amd jako program prosilo o aktualizacje natomiast sam windows 10 nie wykrywal najnowszego sterownika przez co nie dalo sie zainstalowac
- Nie występują takie zjawiska. - sterowniki (np. karty graficznej) zawsze beda instalowane do tych najnowszych bez mozliwosci powrotu na starsze jego wersje (zauwazalnie ten problem pojawi sie wowczas gdy wyjdzie jakas nowa 'ciekawa' gra tzn. gdy wyszedl wiedzmin 3 zaraz pojawily sie aktualizacje do kart graficznych i z wlasnego punktu wiem, ze te najnowsze sterowniki poprawily dzialanie w tej grze lecz pogorszyły w moim przypadku dzialanie battlefield4 - mniejsza ilosc fps.)
- Nic się samo nie instaluje, muszę to potwierdzić by się to stało. - aktualizacje na kolejne wersji windowsa nie da sie pominac jedynie przesunac w czasie lecz i tak windows zostanie zaaktualizowany,
- Tutaj akurat nie wiem, ale skoro widzisz tyle błędów to aktualizacja windowsa z fixem tych problemów raczej jest sensowna, czyż nie? - nowy system pobierania aktualizacji poprzez protokół bittorent tzn. sciagasz plik, a po sciagnieciu (lub w trakcie sciagania - tego nie wiem) wgrywasz go na serwer - to wszystko odbywa sie automatycznie nie wspominajac tutaj o obciazeniach lacza, ktore beda temu towarzyszyc
- Tutaj też nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi, bo nie wiem nic o tym.​

Cytat:<div> 
p.s
Osoby ktore chca przejsc na 10 niech pamietaja o zainstalowaniu tylko jako aktualizacji a nie 'czystego' systemu np. z plytki DVD, pliku ISO itp. Podczas instalacji czystego win 10 (mimo, ze masz oryginalna wersje 8 lub 7) przypisany do ciebie kod OTA nie zapisuje sie i instalator nie rozpoznaje ciebie jako wlasciciela tego windowsa. Jezeli taki blad popelniles niestety musisz powrocic do starego windowsa gdzie miales licencje i zaaktualizowac swoj system do 10. 
</div>

To w sumie bez różnicy, więc zróbcie tak jak napisał Look_At_Me.
Po zaktualizowaniu wystarczy wejść w opcje (te nowie, nie w panel sterowania) i wpisać "Odzyskiwanie". Tam jest możliwość restartu systemu razem z formatem. Więc tak jakbyśmy robili instalację na czysto.
Mimo, że to to samo a wolicie z pendrive, to również jest tam opcja nagrania na DVD lub pena i zainstalowanie od nowa :)

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości